Čajová houba kombucha Tibetská kefírová houba Jak objednat Ceník

Účinné látky

V průběhu fermentace kombuchová kultura spotřebovává živiny z čaje, cukr a kyslík a vytváří následující látky:

  • organické kyseliny - v kombuchovém nápoji je jich řada, přičemž nejdůležitější jsou kyselina glukuronová a glukonová. Další jsou kyselina L-mléčná (+), kyselina octová, šťavelová, usnová, listová (= vitamín B4), L-askorbová (= vitamín C), uhličitá, máselná, nukleová, citrónová, jablečná a další
  • aminokyseliny - pH 2,6 až 3,2
  • vitamíny B1, B2, B3, B6, B12, C
  • proteiny (cca 15 g/l)
  • enzymy

Kyselina glukuronová - jednou z nejprospěšnějších složek kombuchového nápoje je kyselina glukuronová. Zdravá játra ji vyrábí v relativně dostatečném množství. Relativita je v tom, že naše tělo (obzvláště pokud žijeme v industriálních zónách) je atakováno takovou dávkou škodlivin, že je tělo vlastními silami nedokáže odbourat. Škodliviny se ukládají v tukových tkáních a potom dělají v těle „neplechu“. Kyselina glukuronová v tomto případě odvádí perfektní práci - váže na sebe škodlivé a odpadní látky nahromaděné v těle a ledvinách a odvádí je s močí z těla. Důležité přitom je, že jedy vázané kyselinou glukuronovou se nemohou znovu resorbovat do organizmu. Takto pročišťuje organizmus, povzbuzuje správnou funkci imunitního systému a látkovou výměnu, napomáhá odbourávání cholesterolu. Podporou látkové výměny v těle se potlačuje až odstraňuje nadměrná tvorba tuku (tuk je nežádoucí nejen kvůli nadváze, ale i proto, že se v tukových tkáních usazují jedy). Navíc, mikroorganizmy z nápoje rozpouštějí a tím pádem z těla odstraňují kyselinu močovou a cholesterol. Kyselina glukuronová je ve vázané formě stavební látkou mnohých důležitých polysacharidů jako je kyselina hyaluronová (základní látka vaziva), chondroitinsulfát (základní látka chrupavek), mukoitinsulfát (základ žaludeční sliznice a oční skloviny) a heparin. Proto se kombucha s úspěchem používá při oslabení vaziva, při artróze, artritidě, při poškození žaludeční sliznice a bolestech oční skloviny. Pomáhá také při trombózách a při tromboflebitidách. Dle doporučení lékaře zabývajícího se jejím výzkumem by nápoj měli pít nemocní po infarktu, s anginou pectoris, lidé potýkající se se stresem. Kyselinu glukuronovou se doposud nepodařilo vyrobit synteticky - právě proto je kombuchový nápoj, který ji obsahuje, tak cenný.

Kyselina glukonová - účinná proti některým kvasinkovým infekcím. Používá se v potravinářství jako konzervant.

Kyselina L-mléčná (+) - podporuje detoxikaci organizmu a krevní oběh, reguluje hladinu pH. Velmi významná pro prevenci i léčbu rakoviny.

Kyselina usnová - má antibiotický efekt.

Kyselina listová (vitamín B4) - nezbytná pro metabolizmus bílkovin, tvorbu červených krvinek, buněčný růst a dělení. Zlepšuje vstřebávání železa, podporuje přeměnu některých aminokyselin a syntézu nukleových kyselin. Prevence nejzávažnějších onemocnění, jako jsou nádorová onemocnění (např. rakovina plic, prsu a tlustého střeva), nemoci srdce a krevního oběhu, některých neurodegenerativních nemocí (Parkinsonova a Alzheimerova choroba) a nemocí nedostatečné imunity (včetně AIDS a CFDIS - chronický únavový syndrom). Velmi důležitá pro vývoj nenarozených dětí.

Kyselina uhličitá - reguluje úroveň pH krve a napomáhá uvolňování CO2 z organizmu.

Kyselina citrónová - podporuje detoxikaci organizmu.

Kyselina jablečná - podporuje detoxikační procesy.

Aminokyseliny - nutné pro správné fungování nervového, hormonálního a imunitního systému. Stimulují růst svalové hmoty a urychlují regeneraci organizmu. Pomáhají při depresích, chronických bolestech, oparech, sportu i při hubnutí.

Vitamín B1 (thiamin) - důležitý při metabolizmu sacharidů a aminokyselin. Je nezbytný pro dobrou přeměnu sacharidů z potravy v energii. Potřeba vitamínu B1 vzrůstá u starších lidí, ve stresových situacích, při velké fyzické zátěži, v období těhotenství a kojení. Vitamín B1 se v lidském těle neukládá a jeho zásoba vydrží jen na 4-10 dní. Proto musí být stále doplňován. Konzumace kávy a černého čaje snižuje množství vitamínu B1 v těle. Nedostatek vitamínu B1 se projevuje jako nemoc beri-beri (vážná postižení nervového a kardiovaskulárního systému). Dále se nedostatek vitamínu B1 může projevit únavou, obvykle ztrátou chuti k jídlu, svalovou slabostí, závratěmi, bolestmi v kloubech, poruchami růstu, zrychlením srdeční činnosti, poklesem krevního tlaku. Nastat mohou také psychické a nervové poruchy.

Vitamín B2 (riboflavin) - důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolizmus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organizmu.Vitamín B2 se podílí téměř na všech oxidoredukčních procesech probíhajících v buňkách lidského organizmu. Zvýšená spotřeba vitamínu B2 nastává v období růstu, puberty, při zvýšené fyzické námaze, při rekonvalescenci, únavě, celkovém vyčerpání organizmu, při rychlém úbytku tělesné váhy. Léčebně se používá také u zánětu jazyka, u kožního onemocnění charakteristického výtokem mazu, u rozsáhlých popálenin, u dlouhotrvajících horečnatých stavů, při zánětech ústních koutků a při rekonvalescenci po zánětlivých chorobách. Nedostatek tohoto vitamínu způsobuje chorobné změny na sliznicích hltanu a hrtanu, křehkost a lámavost nehtů, chudokrevnost, choroby oční sítnice, trhlinky ústních koutků.

Vitamin B3 (niacin, nikotinamid, kyselina nikotinová) - spolupůsobí při tvorbě energie v buňkách. Ovlivňuje metabolizmus tuků a cukrů. Také díky němu máme zdravou čistou pokožku a funguje nám správně nervová soustava, srdce a trávicí systém. Pomáhá snižovat hladinu krevního cukru na normální hodnoty a v neposlední řadě má vliv na kvalitu duševní činnosti. Vysoké dávky vitamínu B3 se předepisují při léčbě schizofrenie. Při enormním nedostatku vitamínu B3 vzniká Pellagra charakterizovaná třemi D - demence, diarrhoea (průjem), dermatitida (zánět kůže). U nás je výjimečná. Nedostatek vitamínu B3 může způsobit únavu, objevení se vyrážek na kůži, zejména pokud je vystavena slunečním paprskům, poruchy trávení a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Můžete mít deprese a poruchy psychiky. Nedostatkem vitamínu B3 jsou ohroženi zejména alkoholici a lidé s genetickou poruchou metabolizmu tryptofanu.

Vitamín B6 (pyridoxin) - napomáhá v prevenci srdečních onemocnění, svojí účastí v metabolizmu cholesterolu působí preventivně proti ateroskleróze, zmírňuje příznaky syndromu karpálního tunelu a dále je svými vlastnostmi nezbytný pro syntézu nukleových kyselin (DNA - deoxyribonukleová kyselina a RNA - ribonukleová kyselina), čímž je následně velice důležitý pro celkový správný růst a rozmnožování buněk v těle. V neposlední řadě se vitamín B6 účastní řady metabolických pochodů v mozku, čímž napomáhá tvorbě dopaminu, tyraminu, noradrenalinu, serotoninu a dalších neurotransmiterů. Nedostatek vitamínu B6 se projevuje viditelným cukáním víček a mravenčením končetin, zapomnětlivostí, únavou, nespavostí, a v důsledku těchto vlivů i celkovou podrážděností dotyčného. Jakýmsi prvním signálem pro nedostatek některého z řady B vitamínů, které spolu účinkem úzce souvisí, je vznik podélných rýh na nehtech. Mezi vážnější projevy nedostatku vitamínu B6 řadíme záněty jazyka, rtu, nervů a strnulost a mravenčení v končetinách, které může u dětí přerůst až v křeče.

Vitamín B12 (kobalamin) - hraje důležitou roli při krvetvorbě. Bez tohoto vitamínu by červené krvinky byly příliš veliké a nedokázaly by správně plnit svoji funkci - předávat kyslík buňkám. Kromě krvetvorby je vitamín B12 důležitý pro správnou funkci nervového systému a pro tvorbu buněčných membrán. Nepostradatelný je vitamín B12 také při buněčném metabolizmu, zpracování bílkovin, tuků a cukrů. Spolu s dalšími vitamíny B-komplexu, vitamínem B6 a kyselinou listovou zajišťuje ochranu cévního řečiště, a tím zmírňuje dopady aterosklerózy a dalších onemocnění cév a kardiovaskulárního systému. Nedostatek vitamínu B12 se projevuje chudokrevností, hubnutím, zhoršováním paměti, duševní výkonnosti a svalové koordinace. Vyšším projevem nedostatku vitamínu B12 je megaloblastická anémie a poškození nervového systému, které mohou vést až k projevům Alzheimerovy choroby.

Vitamín C (kyselina askorbová) - nejznámější, nejoblíbenější a terapeuticky nejužívanější vitamín. Jedná se o ve vodě rozpustný antioxidant, tedy látku, která chrání naše tělo před nebezpečnými volnými radikály. V lidském těle je vitamín C velice aktivní a nalezneme jej ve všech tělesných tkáních. Vitamín C pomáhá posilovat vlásečnice a buněčné stěny, pomáhá zmírnit projevy nachlazení a celkově snižuje dobu, kdy pociťujeme projevy nachlazení. Dále je důležitým faktorem při tvorbě bílkoviny kolagenu, čímž napomáhá tvorbě pojivových tkáních. Je to látka zabraňující kurdějím, posilující tkáňové dýchání a stimulující tvorbu bílých krvinek. Nedostatek vitamínu C se projevuje zpomaleným růstem, zvýšenou kazivostí zubů, narušením stavby kostí (v dětství osteomalacií), krvácením do kloubů a jejich deformacemi, nedostatečnou odolností proti infekcím, zvýšenou únavou, žaludečními problémy, lámavými vlásečnicemi a sníženou tvorbou mléka. Extrémní hypovitaminóza (avitaminóza) způsobuje nemoc kurděje, která se projevuje anémií (chudokrevností), krvácivostí, otokem kloubů a dásní, ztrátou zubů, křehkostí kostí, sterilitou, častými infekcemi, atrofií (oslabováním a prodlužováním) svalstva a žaludečními vředy.

Enzymy - proteiny fungující jako katalyzátory. V těle umožňují a usnadňují nejrůznější biochemické reakce, např. v zažívacím ústrojí rozkládají potraviny na chemicky jednodušší látky, které tělo může lépe vstřebávat.